Vážení přátelé, dostává se Vím do rukou další číslo „Dopravního fóra“ – magazínu, který jsme se rozhodli vydávat vždy v druhé polovině roku s cílem přinést informace o hlavních aktivitách našeho Sdružení (SRDIM), ale zejména přinášet informace o záměrech, přípravě a realizaci důležitých projektů, které mají přímý, či nepřímý dopad na infrastruktury střední a východní Moravy. Již třetím rokem pořádáme významné regionální setkání představitelů ministerstva dopravy, krajských orgánů, municipalit, zástupců podnikatelské sféry a odborníků v dopravě a poslanců a senátorů zvolených za náš region, stejně jako partnerů ze slovenské strany hranice.
Na jaře to byl již II. ročník Moravského do¬pravního fóra, které je určeno pro komunikaci dovnitř regionu, a na podzim III. ročník mezinárodní konference „Střední Morava – křižovatka dopravních a ekonomických zájmů“, kde jsou diskutovány otázky přesahující významem rozsah našeho regionu. Výstupy obou akcí ve formě Deklarace a Luhačovické výzvy jsou komunikovány směrem k nejvýznamnějším orgánům státní správy včetně ministrů a premiérů České a Slovenské republiky s žádostí o podporu těchto usnesení. Pozitivní reakce prezidenta M. Zemana, ministra financí J. Fišera, ministra pro místní rozvoj F. Lukla, slovenského prezidenta I. Gašparoviče a předsedy slovenské vlády R. Fica, jakož i dalších představitelů, svědčí o významné podpoře tohoto úsilí...
Na základě argumentů zformulovaných ve studii ekonomického významu dopravní infrastruktury pro náš region a následného zpracování priorit rozvoje dopravní infrastruktury pod názvem GEPARDI Morava, se snažíme definovat hlavní problémy dopravní infrastruktury v našem regionu, informovat o nich a hledat jejich řešení. Přesto, že je odborná veřejnost soustředěna především na problematiku financování, která je bezpochyby stěžejním problémem přístupu státu k dalšímu rozvoji dopravní infrastruktury, je naší snahou upozornit rovněž na zásadní význam přípravy staveb. V urychleném řešení přípravy vidíme zásadní princip úspěšné připravenosti České republiky na nadcházející programovací období 2014 až 2020 a reálnosti využití evropských fondů. Jsme toho názoru, že bez zásadní změny v systému přípravy u investora včetně jeho osobní zodpovědnosti, a bez urychleného řešení legislativních otázek týkajících se především výkupu pozemků a možnosti vstupu veřejnosti do různých fází procesu přípravy, není předpoklad řádného využití prostředků EU dostatečně reálný.
Zde chci znovu uvést, že naše Sdružení chce být konstruktivním a sjednocujícím prvkem v řadě partikulárních zájmů s cílem pomáhat pozitivně ovlivňovat procesy a cesty vedoucí ke zlepšení současné situace v dopravní infrastruktuře. Také proto hledáme společný přístup i na druhé straně hranice u slovenských kolegů, kteří se potýkají s obdobnými problémy.
Vždyť například příprava a realizace 9. železničního dopravního koridoru přesahuje význam krajů, je proto naším společným cílem hledat maximální podporu realizaci tohoto významného dopravního propojení států a regionů.
Vážení přátelé, také nás trápí negativní obraz kvality výstavby dopravní infrastruktury a stavebnictví jako takového. Nechceme a ani nesmíme jít cestou laciných senzací, chceme naopak pomoci komunikovat důvody tohoto obrazu a hledat cesty k jejich řešení. Vždyť celospolečenský efekt dopravní infrastruktury si to zaslouží. Je proto i naší ambicí spolupracovat na všech úrovních při hledání vhodných forem řešení stability rozvoje dopravní infrastruktury, jejího financování, přípravy, ale i podpory osobností s dostatečnými manažerskými schopnostmi a dovednostmi.
Věřím, že i tento magazín se stane důležitou součástí škály opatření, kterými chceme po¬máhat rozvíjet dopravní infrastrukturu v našem regionu.
Libor Lukáš
předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě