Tiskové zprávy

Olomouc - 24.09.2021
Otevřený dopis předsedovi spolku Děti země, ekologickému aktivistovi Miroslavu Patrikovi

Otevřený dopis předsedovi spolku Děti země, ekologickému aktivistovi Miroslavu Patrikovi
Vážený pane předsedo,
 
obracím se na Vás tímto otevřeným dopisem nejen jakožto předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě (SRDIM), ale především jménem deseti tisíc občanů Přerova a blízkého okolí. Těch občanů, kteří letos na jaře připojili svůj podpis a osobní údaje pod petici, organizovanou naším sdružením. Jejím předmětem je požadavek na dokončení dálnice D1 v úseku Přerov - Říkovice. Toho dálničního úseku, který Vaše sdružení Děti země, pečující údajně o blaho naší planety a jejích obyvatel, různými administrativními a právními kroky dlouhodobě blokuje.
 
Rád bych Vám touto cestou položil několik otázek: Proč z tepla, pohodlí a klidu své kanceláře v Brně komplikujete život obyvatelům Přerova a okolí, kteří jsou naprosto katastrofálně postiženi nedokončením tohoto dálničního úseku? Je Vám málo, že tito lidé žijí v důsledku mnohaletých obstrukcí ze strany Vašeho rádoby ekologického neziskového hnutí v hluku? Je Vám jedno, že denně dýchají nekvalitní a špatný vzduch? Především kvůli Vám jsou na nedokončeném úseku každý den běžné mnohahodinové kolony, dopravní nehody s mrtvými a zraněnými. Přijde Vám to stále málo? Byl jste se tam vůbec někdy podívat? Zeptal jste se lidí, kteří tam žijí, co vlastně chtějí? 
 
My ve Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě ano. Výsledek je srozumitelný snad i Vám. Sesbírali jsme deset tisíc podpisů obyvatel Přerova a okolí! Neschovávali jsme se za právní kličky, ale šli jsme rovnou a přímo mezi lidi. Ptali jsme se, co chtějí. Poslouchali jsme jejich příběhy, viděli jsme, v jakém prostředí musí kvůli nedokončení dálnice dlouhodobě žít a co musí snášet. 
 
Jejich vzkaz je jednoznačný, jasný a snad i Vám srozumitelný: dokončete KONEČNĚ dálnici D1 mezi Přerovem a Říkovicemi. 
 
Vaše strategie je roky stále stejná. Je to již stokrát obehraná písnička… V pondělí Vám vadí nedostatečné zdokumentování plánu zimní údržby v daném úseku. V úterý údajně zastaralá rozptylová studie. Ve středu chcete přesunout stavební řízení do Olomouce. V pátek se zřejmě namísto Památníku lovců mamutů v Přerově objeví živý mamut. Co to bude o víkendu? Podání blanketního rozkladu, který následně doplníte podle toho, co Vás v mezidobí napadne tak, aby to celé trvalo ještě déle?
Promiňte, ale tohle obyvatele Přerovska, ale také Zlínska, kde postupujete v případě dálnice D49 obdobně, vůbec nezajímá. Všichni už mají dost dalšího protahování staveb, obstrukcí, právních kliček i dalších bizarních a extrémních nápadů, jak stavby dálnic ještě o měsíce či roky protáhnout, a také významně prodražit. 
 
Deset tisíc obyvatel Přerovska podepsaných pod peticí chce opravdu jediné: DOKONČIT chybějící kus dálnice D1. Přejí si žít v normálním a zdravém prostředí. Ne v tom, které jim Děti země svými kroky každou hodinu, každý den, zajišťují.
 
Proto Vás jako předsedu organizace Děti země, která má ve svém zájmu, jak to snad správně chápu, blaho našich dětí i vnuků na naší planetě, vyzývám k ukončení tohoto protahování. Už prosím žádné právní destrukční kličky. Odstupte od dalších administrativních aktivit tak, aby mohl být chybějící úsek D1 mezi Přerovem a Říkovicemi dostavěn. Obyvatelé Přerova a okolí si to zaslouží a budou Vám za to vděční.
 
S vírou pro pochopení Vás zdravím a doufám v lidský přístup.

Libor Lukáš

předseda Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě (SRDIM)
 

Fotogalerie

Otevřený dopis předsedovi spolku Děti země, ekologickému aktivistovi Miroslavu Patrikovi
 
Otevřený dopis předsedovi spolku Děti země, ekologickému aktivistovi Miroslavu Patrikovi
 

Úvodem

Pokud bych si měl vybrat motto, které mne nejlépe vystihuje, pak jsou to dvě slova – „aktivní cesta“. Tento slogan zahrnuje v podstatě vše, co ve svém životě konám a činím.

Vždy jsem se snažil být aktivním člověkem, jsem jím i nyní a hodlám být také nadále. Pokud něco opravdu nesnáším, pak je to lidská blbost a lhostejnost. Tolik k výrazu „aktivní“. A proč „cesta“? Protože si pod ní nemusíme představit jen životní pouť, ale také pohyb a dopravu.

Svou původní profesí jsem stavař se specializací na dopravní infrastrukturu. Právě stavbám cest a zlepšování situace v oblasti dopravní infrastruktury jsem zasvětil značnou část svého profesního života. V neposlední řadě se vždy snažím najít cestu, která spolehlivě vede k cíli. Tu nejlepší cestu, která bude prospěšná i širokému okolí.

Jsem patriot a mám velmi kladný vztah k regionu, ve kterém žiju. Nehodlám někde v koutě přihlížet tomu, aby měla naše krásná Morava nálepku pohraniční oblasti. Je třeba region hospodářsky pozvednout a zajistit i v současné nelehké době lidem lepší podmínky k životu, vzdělání i práci, ale také k jejich sociálnímu, kulturnímu a sportovnímu vyžití.

pokračovat ve čtení