Tiskové zprávy

Zlínský kraj - 11.09.2018
Jen silná slova. A pacient zůstává stranou!

Jen silná slova. A pacient zůstává stranou!
Proč máme nemocnice?  Aby nás v nich lékaři a zdravotníci léčili. Připadne vám to samozřejmé? Na kraji na to zřejmě zapomněli. „Ze sídla hejtmanství zaznívají pouze silná slova, ovšem bez obsahu. Lidi přitom nezajímá, jak budou nemocnice řízeny, ale zda se skutečně zlepší zdravotní péče,“ poukazuje na aktuální dění kolem krajem vlastněných nemocnic Libor Lukáš.
 
 „Kraj vedený KDU-ČSL musí místo utopistických řečí o  nové nemocnici a radikálních řezech začít zdravotmictví trpělivě a – hlavně ve spolupráci se zaměstnanci nemocnic – koncepčně léčit. Lékaře a další personál máme na výborné úrovni, nepokulháváme ani v  oblasti přístrojového vybavení. Co je ale tristní, to je stav budov – hlavně v případě zlínské nemocnice jde o zcela zásadní problém. 
 
Některé prostory, v  nichž se pohybují pacienti, jsou nedůstojné,“ vysvětluje Libor Lukáš, který se jako hejtman zvýšením úrovně nemocnic intenzivně zabýval. Reálný plán „Jednali jsme s lékaři, sestrami, odborníky, stavaři a dalšími lidmi, kteří měli k  problému co říci. Následně vznikly koncepční rozvojové dokumenty, které šly do takových detailů, jako je dispozice pater, rozmístění parkovacích míst, zásobování a podobně,“ říká.
 
Když chybí vytrvalost a chuť bojovat.
 
V  posledních letech jsou dalším velkým tématem dluhy nemocnic. Kraj vypracovává stabilizační plány, hledá úsporná opatření či mění vedení s tím, že chyba je v řízení. „Je to ale trochu jinak. Hlavní problém tkví v několika papírech – v  úhradové vyhlášce. Podle ní dostávají nemocnice ve Zlínském kraji za pacienta v  průměru asi 8 700 korun. V  Praze je to přes 30 000, na jižní Moravě zhruba 17 600 korun. Přitom zdravotní pojištění platíme všichni stejné,“ upozorňuje Libor Lukáš
 
Podle něho je nutné, aby kraj přestal hledat výmluvy, že nemá řešení ve vlastních rukou, že je to záležitost ministerstva a zdravotních pojišťoven. „To je pouze pohodlný alibismus. Ano, přesvědčit někoho k  tomu, aby změnil zaběhlý systém, není lehký úkol. Ale od toho tady politici jsou. Pokud se takových výzev, které jsou v  zájmu občanů, bojí, jsou k  ničemu,“ podotýká s  tím, že směr jak s  touto diskriminací bojovat nabízí například senátor a krajský zastupitel Ivo Valenta – připravuje podání ústavní stížnosti. „To je typická ukázka, jak může senátor bojovat za občany svého regionu,“ doplňuje Libor Lukáš.

Přikládám odkazy na můj web, kde se těmto tématům věnuji dlouhodobě:

--> Dle slov Libora Lukáše čeká léčebnu dlouhodobě nemocných v KNTB rozšíření
--> Modernizace KNTB pokračuje, bude nová interna a urgentní příjem, uvedl Libor Lukáš
--> Libor Lukáš slavnostně otevřel krajské středisko Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje KNTB
--> Za účasti Libora Lukáše bylo v KNTB otevřeno nové Onkologické centrum
--> Libor Lukáš slavnostně otevřel opravený pavilon kožního oddělení KNTB

Fotogalerie

Reálná podoba modernizace KNTB (kterou prezentoval 15.06.2011) Libor Lukáš
 
Reálná podoba modernizace KNTB (kterou prezentoval 15.06.2011) Libor Lukáš
 
Reálná podoba modernizace KNTB (kterou prezentoval 15.06.2011) Libor Lukáš
 
Reálná podoba modernizace KNTB (kterou prezentoval 15.06.2011) Libor Lukáš
 
Reálná podoba modernizace KNTB (kterou prezentoval 15.06.2011) Libor Lukáš
 

Soubory ke stažení


Úvodem

Pokud bych měl popsat příběh mého života, jeho podstatná část se bude točit kolem slova cesta.

Za prvé – původní profesí jsem stavař se specializací na dopravní infrastrukturu. Za druhé, stavbám cest jsem zasvětil značnou část profesního života. A za třetí: vždy se snažím najít cestu, která spolehlivě vede k cíli. Mým dlouhodobým velkým cílem je, aby naše část Moravy ztratila nálepku regionu v pohraničí, aby se hospodářsky pozvedla, byla stabilní i v nejistých ekonomických dobách, zdejší lidé měli dobré výplaty, lépe se jim cestovalo za prací, do škol, k lékaři, za kulturou…

A důležitou cestou k tomuto cíli je také kvalitní dopravní infrastruktura – o tom jsem byl vždy pevně přesvědčen. Jako stavař i jako politik. Kontinuálně i dnes, především z pozice předsedy Sdružení pro rozvoj dopravní infrastruktury na Moravě, proto dělám pro její rozvoj vše, co umím. A myslím, že jsou za námi vidět výsledky. Třeba i z toho důvodu, že se nebojíme za dobrou věc rvát. Nemůžeme stát v koutě a útrpně přihlížet, jak nám hází klacky pod nohy několik osamocených aktivistů a se vším smíření, rozpačití politici.

Rozhodl jsem se proto kandidovat do Senátu. V něm budou moje snahy posunout věci vpřed umocněny. Musíme prostě udělat mnohem víc, co je k rozvoji našeho regionu skutečně potřeba. Věřím, že se svou vizí našeho regionu jako dobré adresy pro život nejsem sám. Proto jsem otevřen všem podnětům od vás všech, kteří sledují stejný cíl. Společně uděláme pro náš region pořádný kus práce. Protože je náš.

Libor Lukáš
(lukaszlin21@gmail.com)